FEKETEPATAKI ÓVODA - ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД СЕЛА ЧОРНИЙ ПОТІК

ÜDVÖZÖLJÜK OLDALUNKON! - ВІТАЄМО ВАС НА НАШОМУ САЙТІ!

LEGO a vegyes életkorú gyerekek oktatásában

11998421_1529745387329125_1380232808_n.jpg

A gyermek útja a valóság megismeréséhez: amelyben él, a JÁTÉK.

A játék fontos módszere az óvodáskorú gyermek nevelésének. Ez az időszak kevésbé a tudatos tanulásból áll, sőt többnyire közvetlenül nem látható módon megy végbe.

Lényeges, hogy a tanulási folyamat legyen annyira érdekes, mint egy jó játék, a gyermek önkéntelenül csodálkozzék rá a világ dolgaira, jelenségeire és ezáltal tapadjon meg benne az ismeretanyag.

Varga Tamás fogalmazta meg az alábbiakat:

«Нa esztétikai élményeken keresztül ismeri meg a kisgyermek a geometriai jelenségeket, ha a játékain keresztül engedjük, hogy matematikát is tanuljon az óvodás gyermek, akkor nem lesz idegen tőle ez a világ.»

Építeni jó! Miért jó az építőkocka vagy a legó kocka?

Már a korai hatvanas években is voltak olyan tanárok, akik különféle módon használtak építőkockákat az osztályteremben – már ekkor is tudták ugyanis, hogy az építőkockáknak hatalmas személyiségformáló erejük van.

A hagyományos építőkocka képességfejlesztő hatása igen szerteágazó, játékos keretek között, spontán módon több területet fejleszt. Melyek ezek a területek?

- szem-kéz koordináció

- kreativitás

- gondolkodás

- kockákkal való játék során fejlődik a tapintásos érzékelés

- téri tájékozódás

- formaállandóság

- színfelismerés

Minden szülő fontosnak tartja, hogy a gyermeke készségei a lehető legjobbak legyenek. A készségfejlesztés érdemes már egészen kis korban elkezdeni. Mit is jelent a készség? Nem mást, mint jól begyakorolt műveletsort, mely részben automatikussá vált, s jól tudjuk alkalmazni más, a gyakorolt helyzettől eltérő szituációkban is.

A készségfejlesztő játékokkal nem csak a kicsik fejlődését segíthetjük elő, hiszen a játékos forma miatt, jól is szórakozhatnak. Fontos szempont az is, hogy ha pedagógusok szerepet vállalnak a gyermek készségeinek jobbá tételében, akkor az együtt töltött minőségi idő is megnövekedhet.

Minden korban, nemtől függetlenül jó választások lehetnek az építőkockák. Ezek közül napjainkban a legnépszerűbb a legó. Ezek a játékok nem csak a kreativitást fejlesztik nagyon jól, de a logikát, finommotorikát nem beszélve a matematikai készségekről.

Jól látható, hogy igen sokoldalú játékok ezek. Talán ez az oka annak, hogy ez a legnépszerűbb játéktípus a gyermekek körében, sőt a felnőttek is szívesen kapcsolódnak be egy kis építkezésbe, legózásba.

Óvodás korban kitűnő választás a Legó, hiszen ez a fajta játék kifejezetten, ennek a korosztálynak lett készítve. A színes mintákkal ellátott építőelemek segítenek abban, hogy szórakozva ismerkedjenek meg a színekkel, számokkal és alakzatokkal. Az óvodában a gyermekek általában együtt játszanak, így célszerű őket a csoportosan végzett játékok segítségével is tanítani, fejleszteni.

12431766_1529745200662477_753822841_n.jpg

II. Az óvodáskorú gyerekek logikai-matematikai fejlesztése LEGO segítségével

1. Számlálás

- Hány „bütyök” látható a legó kockán?

- Válogass hasonló legó kockákat, mint amilyeneket magad előtt látsz!

- Számold meg az összes legó kocka „bütykeit”?

- Mutasd meg melyik darabon van a legtöbb és a legkevesebb bütyök?

2. Ellentétpárok

- Építs a síkban (az asztalon) egy széles és egy keskeny utat?

- Építs a térben (az asztalon) egy alacsony és egy magas házikót!

3. A számképek felismerése

- Kösd össze a képeket a megfelelő számú legóval!

4. Számlálás legóval

- Készíts legóból kígyót az előtted látható példa alapján!

- Csoportosítsd a legókat, Minden csoport öt bütyökből álljon!

5. Relációs jelek

- Tedd igazzá a relációs jeleket (kisebb, nagyobb vagy egyenlő jeleket)!

6. Memória

- Nézd meg figyelmesen milyen nagyságú legókat látsz, majd takard le egy kendővel. Rakd ki emlékezetből ugyanazt a legó sort. Ügyelj a sorrendre!

7. Bontás

- Helyezz el nyolc bütyköt a legó kockák segítségével, hogy igaz legyen a relációs (kisebb, nagyobb vagy egyenlő) jel! Segítségül figyeld mega kártyákkal feltüntetett példát!

- Rakd ki a legokat különféleképpen, hogy az eredmény mindig 5 legyen!

8. Párosítás

- Keresd meg a párját mindegyik legó kockának!

- Találd meg azt a legót, amelyiknek nincsen párja?

9. Összeadás és kivonás

- Mennyi a végeredmény?

10. Mértani alakzatok

- Készíts mértani alakzatokat a legó kocák segítségével!

A fentiek alapján láthatjuk, hogy nem túlzás azt állítani a legoról, hogy ez sokkal több, mint egy játék. Hiszen míg a gyerekek csak élvezik a kockákkal való játékot, addig pedagógusként már azt is látjuk, miként fejlődnek a gyerekek általa. Akár

•  a finommotoros mozgásfejlődésben (kockák összerakása, szétszedése);
  •  a logikai gondolkodásban (hová milyen kocka illik);
  • méretek, mennyiségek ismereteiben;
  •  formák, színek elmélyítésében;
  •  a térlátásban;
  •  a kreativitás fejlesztésében;
  •  az önbecsülésben, önbizalom növelésében;
  •  sőt még a beszédfejlődésben is („milyen ügyes vagy”).

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 5
Heti: 33
Havi: 323
Össz.: 23 214

Látogatottság növelés
Oldal: Matematikai nevelés
FEKETEPATAKI ÓVODA - ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД СЕЛА ЧОРНИЙ ПОТІК - © 2008 - 2024 - feketepatakiovoda.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »